Moda zrównoważona – Kiedy etyka spotyka modę

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do wpływu naszych działań na środowisko naturalne. Pojawią się nowe inicjatywy i trendy związane ze zrównoważonym rozwojem. Jednym z obszarów, który zwraca uwagę na potrzeby zmiany jest przemysł mody.

Moda zrównoważona to koncepcja, która odnosi się do produkcji, projektowania i konsumpcji odzieży w sposób przyjazny dla środowiska i społecznie odpowiedzialny. Jest to coraz bardziej popularny nurt, który zdobywa uznanie zarówno wśród projektantów, producentów, jak i konsumentów.

Istotą mody zrównoważonej jest redukcja negatywnego wpływu branży modowej na środowisko naturalne oraz promowanie sprawiedliwych warunków pracy i uczciwej płacy dla pracowników w całym łańcuchu dostaw.

 

Czym jest moda zrównoważona?

Organiczne materiały, zero waste i etyczne warunki pracy to kluczowe elementy dzisiejszej mody. Razem tworzymy przyszłość, gdzie styl idzie w parze z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną.

Jednym z kluczowych aspektów mody zrównoważonej jest wybór odpowiednich materiałów. W tym kontekście coraz większą popularność zyskują materiały organiczne. Kolejnym istotnym elementem jest redukcja odpadów poprzez projektowanie odzieży o długim okresie użytkowania oraz promowanie idei ubrań wielofunkcyjnych i ponownego wykorzystania. Coraz więcej marek modowych angażuje się również w praktyki „zero waste”, starając się minimalizować ilość odpadów powstających podczas procesu produkcji.

Ważnym aspektem są warunki pracy w fabrykach odzieżowych. Firmy, które pragną działać zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, stawiają na uczciwe wynagradzanie pracowników, zapewnienie bezpiecznych warunków pracy oraz przestrzeganie praw człowieka w całym łańcuchu dostaw.

Konsument ma również kluczową rolę w promowaniu mody zrównoważonej. Poprzez świadome wybory zakupowe, kierowanie się wartościami ekologicznymi i społecznymi oraz wspieranie marek, które aktywnie angażują się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, konsumenci mogą przyczynić się do zmiany w branży modowej i przyczynić się do budowania lepszej, bardziej zrównoważonej przyszłości.

 

Moda zrównoważona vs Fast fashion

Moda zrównoważona kładzie nacisk na jakość, trwałość i etykę. To nie tylko ubrania, to wybór, który ma wpływ na naszą przyszłość. Odkryj nowy wymiar stylu, który nie tylko wygląda dobrze, ale jest realnie dobry – dla Ciebie i dla planety.

W świecie fast fashion celem jest ciągła produkcja nowych kolekcji i sprzedaż. Co sekundę na wysypiska śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań. Zalegające ubrania nie są jednak największym problemem. Fast fashion odpowiada za olbrzymie ilości gazów cieplarnianych i pochłanianie niewyobrażalnej ilości wody do produkcji odzieży. Ponadto przemysł modowy oskarżany jest o wspieranie współczesnych form niewolnictwa. W niektórych regionach świata pracownicy fabryk, w tym również dzieci, zmuszani są do ciężkiej pracy za grosze. Próby buntu powstrzymywane są przemocą i karami. Polityka sprzedażowa siecióweknapędza popyt poprzez zachęcanie klientów do zmiany garderoby z każdym sezonem.

Moda zrównoważona nie jest nastawiona na masową sprzedaż. Przeciwnie, chodzi o produkcję ubrań, które mają służyć nam przez wiele lat. Coraz więcej marek stawia na jakość i ekologię. Ponadczasowe fasony, neutralna kolorystyka, minimalizm a przede wszystkim dobry skład produktów powodują, że możemy cieszyć się ubraniami dłużej. Wystarczy spojrzeć na skład danego artykułu, aby móc zdecydować, czy jest wart naszego zakupu. Wydaje się, że niższa cena wynagradza gorszą jakość, jednak czy rzeczywiście tak jest? Produkty z sieciówek w swoich składach mają niskie jakościowo materiały takie jak: poliester, akryl czy poliamid. Ubrania tego typu mogą być podatne na odkształcenia, nietrwałe i sprawiać dyskomfort podczas noszenia. 

Aby lepiej zobrazować ten problem, porównaliśmy dla was dwa produkty. Jednym z nich jest sweter z marki fast fashion, sklepu dostępnego w każdej galerii handlowej. Natomiast drugi pochodzi z Dream Big, gdzie starannie selekcjonujemy i weryfikujemy autentyczność naszych produktów.

sweter z sieciówki
dreambig.pl

Pozycja z sieciówki kosztuje 390 zł i opisana jest jako „sweter z dzianiny”, w składzie na pierwszym miejscu znajduje się bawełna (57%), jednak zaraz potem, wspominany wcześniej, poliester (40%) i na trzecim miejscu wełna (3%).

Dream Big w swojej ofercie posiada wiele swetrów, jednak wybraliśmy ten firmy Moncler, który jest na stosunkowo podobnej półce cenowej względem wyżej wymienionego. Produkt został zweryfikowany przez nasz team pod względem autentyczności i kosztuje 600 zł, w składzie widzimy 100% wełny.

 

Cost per wear

Chcemy być piękne, dbać o portfel i planetę. Dlatego “cost per wear” staje się naszym nowym motto. Im mniej płacimy za każde noszenie, tym lepiej! To nie tylko kalkulacja finansowa, ale także gest dla środowiska. Długotrwałe i uniwersalne ubrania to klucz do stylowej i zrównoważonej garderoby.

Chcemy kupować ubrania, które będą nie tylko piękne, ale też trwałe i funkcjonalne. W tym kontekście pojawia się pojęcie “cost per wear“, które pomaga nam ocenić, czy dane ubranie jest rzeczywiście opłacalne.

Cost per wear mówi nam o tym, ile kosztuje noszenie danego ubrania za każdym razem. Im niższywynik, tym bardziej opłacalna jest inwestycja w dany przedmiot. Analiza pozwala lepiej ocenić wartość danego ubrania w dłuższej perspektywie czasowej i unikać impulsywnych zakupów, które mogą prowadzić do gromadzenia niepotrzebnych rzeczy w naszej szafie.Zamiast tego możemy zainwestować w przedmioty, które będą służyć przez wiele sezonów.

CPW oblicza się dzieląc cenę danego przedmiotu przez liczbę razy, ile planujemy go nosić. Na przykład, jeśli kupujemy nową parę butów za 1000 złotych, a przewidujemy, że będą one noszone co najmniej 200 razy, to koszt noszenia na jedno użycie wynosi 5 złotych(1000 zł / 200 noszeń).

Oprócz aspektu finansowego, CPW ma także pozytywny wpływ na środowisko. Kupowanie ubrań i akcesoriów, które są trwałe i uniwersalne, przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów tekstylnych i wpływu przemysłu modowego na środowisko naturalne. Ponadto, podejście oparte na CPW promuje ideę minimalistycznego podejścia do garderoby, kierując uwagę na jakość zamiast ilości.

Moda zrównoważona to nie tylko trend, ale przede wszystkim filozofia, która stawia na odpowiedzialność, świadomość i dbałość o środowisko naturalne i społeczność. W dzisiejszych czasach, gdy problemy związane z przemysłem modowym stają się coraz bardziej widoczne, moda zrównoważona staje się nieodłącznym elementem transformacji w branży modowej i ma potencjał, aby stać się dominującym nurtem w przyszłości.

#ModaZrównoważona #SustainableFashion #CircularFashion

Postaw na szlagiery

Wśród modowych pewniaków, które zawsze warto mieć w szafie, bo nigdy nie przestają być trendy, wymienia się wysokiej jakości białą koszulę, nieśmiertelną skórzaną ramoneskę, idealnie skrojone dżinsy, powracający każdej jesieni i dopasowujący się do figury trencz, małą czarną i szpilki na każdą okazję, a także, a może przede wszystkim… torebkę. Stylową. Ponadczasową. Klasyczną. Na lata.

Inwestycja w modę

Od pewnego czasu zmienia się podejście do mody i kupowania – więcej przestaje znaczyć lepiej. Zgodnie z nową filozofią zakupy wykonujemy rzadziej, ale za to z głową. Co to oznacza? Że coraz częściej decydujemy się na wysokiej jakości produkty luksusowe, które nabyć możemy np. z drugiej ręki, tak jak na dreambig.pl.

Świadomi fashioniści podchodzą do zakupów praktycznie. Wiedzą, że zaopatrywanie się w dobrą gatunkowo odzież, buty i dodatki, które w przeciwieństwie do rzeczy z sieciówek wystarczą na dłużej, to nie tylko dobry pomysł z punktu widzenia ekologii. Produkty premium mogą także stać się rewelacyjną inwestycją kapitału. Zwłaszcza, jeśli uda się nam upolować jedną z tych torebek.

Chanel Flap Bag

Była pierwszą na świecie torebką na ramię – zaprojektowana przez Coco Chanel, która zwyczajnie miała dosyć noszenia torebki w ręku. Powstała w latach 20. XX wieku, a projektantka zaczerpnęła inspiracji, obserwując torby żołnierskie. Nowszą wersję dom mody wypuścił w lutym 1955 roku i torebka, którą dziś można kupić w butiku różni się jedynie detalem od modelu z lat 50.

Chanel Flap Bag to zatem najbardziej rozpoznawalny na świecie i pożądany modowy dodatek. Może pochwalić się ponadczasową elegancją i najwyższą jakością wykonania. Zrobiona z caviar skin Chanel Flap Bag jest odporna na zadrapania i wytrzymała, niezależnie od kaprysów pogody.

O modelu Chanel Flap Bag mówi się, że to definicja szyku i stylu, a także ze względu na jej cenę definicja luksusu. Ale torebka nie zawsze kosztowała krocie. W 1955 roku można było ją kupić za ok. 200 euro (ok. 850 zł), a w latach 90. już za ponad 1 000 euro. Chanel bowiem sukcesywnie podnosi ceny swoich produktów, a torebki nie podlegają przecenom.

Dziś wartość tego kultowego dodatku to, w zależności od rozmiaru, od ok. 4 100 euro (ok. 17 400 zł) do ok. 7 900 euro (ok. 33 500 zł). Według specjalistów torebki Chanel będą zyskiwać na wartości i faktycznie z roku na rok ceny u projektanta zauważalnie rosną. Dlatego też uważamy, że warto w nią zainwestować już dziś. Zaglądaj na dreambig.pl – jest szansa, że właśnie u nas upolujesz model Chanel Flap Bag lub model Chanel Boy, którego cena od premiery również wzrasta!

 

Birkin Bag…

Niemal legendarna już torebka Hermès Birkin nie jest dodatkiem dla każdego. To jedna z najdroższych torebek na świecie i znaleźć ją można jedynie w szafach wybrańców – sław i osobistości. Klientki muszą czekać na torebkę około 2 lat, Hermès bowiem wypuszcza na rynek ograniczoną liczbę produktów, czyniąc je niemal niedostępnymi, przez co też bardziej pożądanymi.

Stworzona w pierwszej połowie lat 80. XX wieku torebka Birkin to dziś produkt kolekcjonerski. Jego wartość będzie zależała od metalowych dodatków, a także koloru i rodzaju skóry, z jakiego torebka jest wykonana – np. skóry cielęcej, strusiej, krokodylej lub jaszczurki. Ceny torebek Birkin zaczynają się od ok. 6 500 euro (ok. 28 000 zł), natomiast prawdziwie luksusowe egzemplarze mogą kosztować nawet 118 000 euro (ok. 500 000 zł. Jedna z torebek Birkin, wykonana z krokodylej skóry, ozdobiona białym złotem i diamentami, została sprzedana na aukcji za 235 000 euro (ponad milion złotych).

…i inne perełki

Nie tylko Chanel i Hermès tworzy rozchwytywane przez miłośników mody dodatki-klasyki, które mogą stanowić świetną lokatę kapitału. Ponadczasowe i kultowe modele torebek produkują także m.in. Dior i Louis Vuitton.

Ulubiona torebka Księżnej Diany, Lady Dior jest dostępna w różnych kombinacjach kolorystycznych i materiałach – od tweedu po skórę jagnięcą, cielęcą czy też strusią. Modele limitowane Lady Dior, czyli zrobione ze skóry pytona albo jaszczurki, to właśnie te najbardziej rozchwytywane warianty, zwłaszcza jeśli chcesz, by zakup torebki stał się także inwestycją. Wartość Lady Dior potrafiła się podnieść w ciągu paru lat o kilkanaście procent, dziś zaś ceny produktu dochodzą do ok. 5 700 euro (ok. 24 000 zł).

Podobnie ma się sprawa z modelem Louis Vuitton, Neverfull – limitowane wersje torebki potrafią dziś kosztować dwa razy więcej niż pierwotnie. Co ciekawe, pojemna, ozdobiona charakterystycznym wzorem projektanta Neverfull była najszybciej sprzedającą się używaną torebką w 2015 roku. Model jest jednak często podrabiany, dlatego też, jeśli chcesz mieć gwarancję oryginalności, poluj na torebkę Louis Vuitton na dreambig.pl.

 

Wybieraj klasykę

Uważamy, że wybierając produkty premium, warto sięgnąć po modowe klasyki – prestiżowe i niezmiennie uniwersalne. One nie tylko pozwolą Ci na dłuższą metę zaoszczędzić pieniądze, pozostając aktualnymi niezależnie od zmieniających się z każdym sezonem trendów. Niektóre z tych rzeczy, np. szlagierowe torebki od znanych projektantów, będą doskonałą lokatą kapitału. Pierwszym krokiem w kierunku takiej inwestycji może okazać się wizyta w internetowym komisie z luksusową modą z drugiej ręki, dreambig.pl.

 

Równowaga nie tylko szafie

W dreambig.pl kochamy modę, a jeszcze bardziej kochamy modę zrównoważoną, czyli ekologiczną i społecznie odpowiedzialną. Wierzymy, że bycie świadomym konsumentem – kupowanie rzeczy ponadczasowych, wysokiej jakości, a do tego vintage – to nie tylko korzyść dla Ciebie i Twojej szafy, ale także dla środowiska.

Lepiej „z drugiej ręki”

Powiedzenie, że w przyrodzie powinna istnieć równowaga, jeszcze nigdy nie było tak aktualne, biorąc pod uwagę fakt, że świat stoi w obliczu kryzysu klimatycznego. Ekologiczny styl życia, segregacja śmieci, a także zmiana przyzwyczajeń zakupowych, czyli stopniowe odchodzenie od filozofii konsumpcjonizmu, to ważne kroki w kierunku ochrony środowiska naturalnego.

W dreambig.pl, który oferuje luksusową modę „z drugiej ręki” (eng. second hand), wierzymy, że w pierwszej kolejności zmiany powinny się zadziać w tym „najbliższym środowisku”, chociażby od wprowadzenia porządku i równowagi we własnej szafie.

Przemysł odzieżowy to bowiem jedna z największych branż, która odpowiada za zanieczyszczenie środowiska, produkując rocznie ponad 100 mld sztuk odzieży, z czego mniej niż 1% trafia do ponownego obiegu. Przemyślane decyzje zakupowe to zatem połowa sukcesu.

Decydując się na dobre jakościowo rzeczy z drugiej ręki, nie zaś na odzież z sieciówek, z której 50% trafia do kosza w ciągu roku od zakupu, każdy z nas ma znaczący wpływ na modę odpowiedzialną, a co za tym idzie, na planetę.

Moda zrównoważona

W jaki sposób żyć odpowiedzialnie i w zgodzie ze środowiskiem, a do tego pozostać modnym? Dreambig.pl zachęca Cię do zaprzyjaźnienia się z modą zrównoważoną. Zakłada ona przede wszystkim ograniczenie kupowania nowych produktów. To także mobilizacja do niewyrzucania rzeczy, a zamiast tego do dbania i naprawiania ubrań, które już znajdują się w Twojej szafie.

Co jeszcze? Zrezygnuj z poliestru i innych syntetyków na rzecz dobrych, naturalnych tkanin. Kupuj rzeczy używane, vintage, ponadczasowe i bądź świadomym konsumentem. Oznacza to, że zanim zdecydujesz się na zakup czegoś nowego, zastanów się, czy na pewno jest Ci to potrzebne. Kupuj wolno i z rozwagą, zwłaszcza że „szybka moda” (eng. fast fashion) zwyczajnie nie jest już modna.

Podejście ekologiczne, zrównoważone, to także do sprzedawanie, wymienianie lub oddawanie innym rzeczy, które nie są Ci już potrzebne lub po prostu Ci się znudziły. Od czego zacząć? Przejrzyj swoje rzeczy i dołącz do dreambig.pl. Wspieraj z nami modę odpowiedzialną!

Kim jesteśmy

Jesteśmy internetowym komisem oferującym luksusową modę z drugiej ręki. Za pośrednictwem dreambig.pl możesz wygodnie i bezpiecznie kupować, a także sprzedawać nowe lub używane ubrania, buty, torebki i akcesoria od topowych projektantów. Zaufały nam gwiazdy, styliści i influencerzy, którzy tak jak my wspierają i promują modę zrównoważoną (eng. sustainable fashion).

Wiedz, że zanim nowe modowe perełki pojawią się u nas na stronie, weryfikujemy ich autentyczność. Dajemy gwarancję oryginalności sprzedawanych przez nas produktów, które są starannie wyselekcjonowane. Dlatego też jesteśmy przekonane, że dreambig.pl zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wyrafinowanych i wymagających fashionistek, zwłaszcza tych, które podchodzą do mody odpowiedzialnie i świadomie. Bo warto mieć realny wpływ i zadbać o równowagę w przyrodzie.